Zastosowanie i rodzaje paska zębatego

Wszystko dla Motoryzacji

Zastosowanie i rodzaje paska zębatego

Pasek zębaty jest doskonałym przykładem produktu o bardzo szerokim zastosowaniu w poszczególnych gałęziach przemysłu. Celem paska zębatego w określonym mechanizmie jest przeniesienie napędu wraz z przekładniami. Pojęcie określonego mechanizmu ma związek z wariantem tytułowego paska. Zanim jednak przejdziemy do poszczególnych kategorii oraz cech i różniących, warto przede wszystkim zdefiniować rolę przekładni pasowej, mającej nierozerwalny związek ze wspomnianą konstrukcją. Budowę i zastosowanie pasów zębatych przybliżył nam serwis http://silniki-krokowe.com.pl

A zatem przekładnią pasową nazywamy przekładnię, która odznacza się zdolnością przy pracy na ogromnych prędkościach. Największe z nich potrafią osiągać nawet wartość 80m/s. W związku z tym budowa pasów zębatych jest w pewnych kwestiach ściśle określona – składają się one z grubych, niskich zębów, które z kolei zazębiają się z konkretnymi kołami zębatymi. Tego rodzaju połączenie skutkuje stałością przełożenia, która ma miejsce tylko wtedy, gdy oba elementy wyposażone są w zęby. W konsekwencji dochodzi do obluzowania pasa, zmniejszonego obciążenia wała oraz łożysk. Wprost odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku równie popularnych pasków klinowych i płaskich.

Budowa paska zębatego

Większość pasków z racji zwiększenia wydajności pracy wespół z jej efektywnością przybiera formę uzębienia obustronnego. Tego rodzaju konstrukcja pozwala na zależną współpracę kilku kół. Materiałem z którego tworzymy pasy zębate jest tzw. guma syntetyczna odporna na działanie czynników chemicznych oraz warunków mechanicznych. Elementami nośnymi tytułowych pasów są z kolei stalowe linki zatopione w gumie. W wariancie opcjonalnym tworzywem linek może być także poliamid. Owe elementy sprawiają, że pasy zębate odznaczają się stosunkowo niewielką rozciągliwością. Walorem jest z kolei duży poziom elastyczności, spora wytrzymałość zmęczeniowa, a także wysoka odporność eksploatacyjna.

Poza wariantem uzębienia obustronnego wyróżniamy także pasy jednostronne. Do pozostałych rodzajów pasów zaliczamy następujące –

– pasy dwustronne naprzemianległe

– pasy dwustronne symetryczne

Różnice ze względu na typ pasów zębowych dotyczą także rodzaju ich uzębienia. Biorąc pod uwagę to kryterium mamy do czynienia z pasami trapezowymi, ewolwentowymi, okrągłymi oraz podwójnymi. Ciekawostkę stanowi fakt, że pasy trapezowe najczęściej stosowane bywają w silnikach spalinowych. Ich praca charakteryzuje się dużym stopniem równomierności podobnie jak w wariancie uzębienia okrągłego.

Zastosowanie paska zębatego

Jak wspominaliśmy na wstępie pasy zębate bywają wykorzystywane jako element napędowy wielu urządzeń występujących w poszczególnych obszarach przemysłu. Możemy je znaleźć m.in. w wentylatorach, prasach, wiertarkach, napędach taśmowych, przenośnikach. Wespół z kołem pasowym bardzo często spotkać je można w konstrukcji większości maszyn oraz jak wspominaliśmy – szerokiej gamie silników spalinowych. Odpowiedni dobór poszczególnych elementów pozwala nie tylko na zwiększenie wydajności i skuteczności funkcjonowania przekładni, ale także na znacznie bardziej cichy poziom pracy.

Zastosowanie i rodzaje paska zębatego
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *