Używane czy nowe maszyny CNC? Co lepiej kupić?

Wszystko dla Motoryzacji

Używane czy nowe maszyny CNC? Co lepiej kupić?

Przed tym jak kupisz maszynę, która jest Tobie niezbędna do obróbki metalu, musisz się zastanowić nad bardzo istotnym aspektem. Jest to pytanie, które zadaje sobie wiele osób w przypadku zakupu jakiegokolwiek sprzętu – nowy czy używany? Podpowie serwis Lozysko-igielkowe.com.pl

Podstawową różnicą pomiędzy zakupem używanego sprzętu, a nowego prosto od producenta jest oczywiście cena. Kwestia ta wymaga dobrego przemyślenia oraz analizy. Nie można dokonywać zakupu pod wpływem chwili. Musi być to decyzja świadoma oraz racjonalna. Błędna decyzja może być bardzo kosztowna.

Dużą zaletą w przypadku sprzętów używanych jest cena. Oczywiście zawsze wychodzi taniej niż w przypadku nowych urządzeń. Jednak kupując używany sprzęt zawsze podejmujesz pewne ryzyko.

Kupując przykładowo giętarkę do blachy lub maszynę do cięcia wodą nie jesteś w stanie oszacować, ile mniej więcej była ona użytkowana. Nie masz również pewności czy nie jest uszkodzona albo czy uszkodzenie nie pojawi się niebawem – zaraz po zakupie.

Jeśli decydujesz się na nowe maszyny do obróbki, wówczas sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Producent zawsze gwarantuje wiele lat gwarancji na wybrany sprzęt. Tego niestety nie dostaniesz w przypadku używek. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku poważnej naprawy to właśnie producent będzie pokrywać koszty naprawy.

Podczas kupowania miej na uwadze określone oznaczenia na urządzeniach. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na CE – Conformite Europenne. Maszyna z takim znakiem spełnia wymogi, jakie stawiane są przez dyrektywy prawa unijnego.

Jeśli kupisz takie urządzenie u producenta masz wówczas pewność, że przeszła ona wymagane analizy bezpieczeństwa. To będzie potwierdzenie wysokiej jakości wykonania. W przeciwnym przypadku, kiedy maszyna nie spełnia takich wymagań, ale posiada oznaczenie CE, wówczas sprawa jest rozpatrywana przez odpowiednie organy. Osoba, która umieściła tam oznaczenie CE może podlegać karze.

Maszyny, które nie posiadają certyfikatu nie powinny być sprzedawane. Nie mogą znajdować zastosowania w przemyśle. Jeśli wybierzesz nową maszynę, wówczas zyskasz pewność tego, że sprzęt faktycznie posiada autentyczny certyfikat.

Czym nie należy kierować się podczas zakupu maszyn cnc?

Wygląd jest kwestią bez znaczenia. Nie należy pod żadnym pozorem sugerować się nim podczas dokonywania zakupu. Jakość urządzeń z zakresu CNC jest najbardziej istotnym kryterium wyboru. Jeśli zdecydujesz się na używaną maszynę CNC wówczas na pewno zaoszczędzisz. Jednak musisz pamiętać, że w horyzoncie długoterminowym znacznie taniej wyjdzie zakup nowego urządzenia. Wystarczy, że pojawi się awaria w urządzeniu, którą będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni – w przypadku używanego sprzętu.

Najlepiej inwestować w te maszyny, które pochodzą od renomowanych producentów. Z reguły to bezpieczna inwestycja. To pozwoli Tobie korzystać jeszcze wydajniej z urządzenia. Będą one służyć Tobie przez długi czas. Możesz spodziewać się bezawaryjności oraz trwałości na wiele lat.

Używane czy nowe maszyny CNC? Co lepiej kupić?
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *