Ubezpieczenie samochodu | Ubezpieczeniowe obowiązki

Wszystko dla Motoryzacji

Ubezpieczenie samochodu | Ubezpieczeniowe obowiązki

Stając się właścicielem samochodu musimy pamiętać o dokumentach ubezpieczeniowych. Są równie ważne jak dowód rejestracyjny.

Kupno samochodu, zarówno nowego, jak i używanego, wiąże się z wypełnieniem określonych procedur, które umożliwiają wyjechanie czterokołowym nabytkiem na drogi publiczne. Jedną z nich jest obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, chroniącego innych użytkowników dróg przed skutkami zawinionych przez nas zdarzeń drogowych.

 

Nie tylko w czasie jazdy

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zwanej potocznie OC, jest podstawowym i obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Zabezpiecza ono roszczenia osób poszkodowanych w kolizji lub wypadku od sprawcy. Jeśli będziemy sprawcą, inni poszkodowani otrzymają z naszego ubezpieczenia wypłatę odszkodowania. My korzystamy z cudzego ubezpieczenia OC wówczas, gdy sprawcą zdarzenia, w którym braliśmy udział, okaże się ktoś inny. OC obejmuje zdarzenia powstałe nie tylko podczas jazdy, ale również podczas zatrzymania, parkowania, garażowania, wsiadania i wysiadania. Warunki ubezpieczenia OC są takie same dla wszystkich towarzystw funkcjonujących na rynku. Dokument potwierdzający zawarcie takiego ubezpieczenia, zwany polisą, trzeba okazywać podczas policyjnej kontroli drogowej razem z dowodem rejestracyjnym i prawem jazdy. Dla wygody stosuje się dodatkowe, niewielkie druki, potwierdzające wykupienie polisy ubezpieczeniowej, łatwe do włożenia w dowód rejestracyjny samochodu.

Polisę OC można kupić na różne sposoby. Zamawiając samochód w salonie, możemy zdać się na usługi dilera, który załatwi wszystkie formalności i doliczy nam cenę polisy do ceny samochodu. W wielu przypadkach kupujący nowe auta otrzymują bardzo atrakcyjne cenowo pakiety ubezpieczeń albo wręcz dostają je za darmo, co stanowi formę promocji. Podobnie, czyli na miejscu, można załatwić sprawę w dużych komisach samochodowych, nabywając auto używane. Takie placówki mają zazwyczaj swoje agencje ubezpieczeniowe. W przypadku samochodów używanych istnieje możliwość, że wciąż ważne jest ubezpieczenie poprzedniego właściciela. Można z niego korzystać aż do momentu, gdy upłynie termin jego ważności. Po ubezpieczenie można też iść osobiście do przedstawicielstwa wybranej firmy ubezpieczeniowej. Jest to jednak mało wygodna forma. Lepiej załatwiać takie sprawy przez agenta przyjeżdżającego osobiście do domu. Takie usługi są bezpłatne, a dodatkowo możemy zyskać cenne porady na temat aktualnych ofert i przepisów. Agenci najczęściej reprezentują kilku ubezpieczycieli i mają doskonałe rozeznanie w rynku ubezpieczeniowym. Obecnie coraz bardziej popularne są ubezpieczenia przez telefon lub Internet. To chyba najwygodniejsza forma pozyskania polisy. Płatności za ubezpieczenie dokonuje się gotówką lub przelewem, w całości lub na raty (nawet do 12 rat).

Oferty cenowe poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych mocno różnią się od siebie. Warto dokładnie przeanalizować koszty, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Bardzo istotne jest przy tym, czy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z samochodem i musimy płacić pełną stawkę, czy też jesteśmy doświadczonym kierowcą z bezwypadkową przeszłością i dysponujemy znacznymi zniżkami. System zniżek i zwyżek jest dość skomplikowany, uwzględnia między innymi wiek kierowcy, liczbę lat bezwypadkowej jazdy, ewentualne kolizje. Na podstawowe zniżki w ubezpieczeniach pracuje się latami. Zazwyczaj można liczyć na 10 proc. za każde dwa lata bezszkodowej jazdy. Są jednak innego rodzaju ulgi: zniżki za wiek właściciela do 20 proc. (najlepszy to 40-55 lat), za jednorazową wpłatę ubezpieczenia (10 proc.), za kontynuację ubezpieczenia w tym samym towarzystwie (5-10 proc.), za inne ubezpieczenie w tym samym towarzystwie (np. mieszkania), za karty klienta, za pojazdy historyczne. Zwyżki stawek mogą być spowodowane młodym wiekiem ubezpieczonego, krótkim stażem w posiadaniu prawa jazdy, spowodowanymi wypadkami.

 

Nie ryzykuj

Jazda bez polisy OC w razie policyjnej kontroli kończy się bardzo przykro. Związana z tym opłata karna w przypadku samochodu osobowego wynosi w 2011 r. aż 1980 zł. Sprawa wygląda jeszcze gorzej, gdy nie mamy polisy i spowodujemy wypadek. Wówczas oprócz ustawowej grzywny będziemy musieli zwrócić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu pieniądze wydane na odszkodowania dla poszkodowanych. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli wykupimy polisę OC i minie termin jej ważności, ubezpieczenie odnowi się automatycznie u tego samego ubezpieczyciela. Będziemy musieli tylko uiścić odpowiednią opłatę. W takim przypadku, gdy zapomnieliśmy o przedłużeniu polisy albo świadomie zwlekaliśmy z jej przedłużeniem, podczas kontroli policyjnej zapłacimy jedynie mandat za brak wymaganych dokumentów.

Ubezpiecz swój samochód

Dla przezornych

Drugim rodzajem powszechnego ubezpieczenia komunikacyjnego jest Auto Casco, zwane w skrócie AC. Zabezpiecza ono roszczenia właściciela samochodu, który sam spowoduje kolizję lub wypadek. AC nie jest obowiązkowe, ale jeśli pojazd został kupiony na kredyt, bank może zażądać wykupienia dodatkowo Auto Casco. Kredytodawca zabezpiecza w ten sposób swoje interesy, bo jakaś część samochodu aż do spłacenia całości kredytu stanowi jego własność.

Dobrowolne ubezpieczenie AC warto jednak wykupić, by zyskać dodatkową ochronę. Jest cenne zwłaszcza dla tych kierowców, którzy jeżdżą niepewnie i mają świadomość, że mogą z własnej winy spowodować kolizję. Ale nawet osoby jeżdżące pewnie i mające duże doświadczenie za kierownicą mogą mieć spore korzyści z AC. Chroni ono również przed skutkami klęsk żywiołowych (powódź, pożar, wybuch) i przed kradzieżą. Działa wówczas, gdy sprawca uszkodzenia pozostaje nieznany, na przykład podczas tak zwanych szkód parkingowych. Stawki AC obliczane są zazwyczaj procentowo i wynoszą 5-8 proc. wartości samochodu.

Trzecie ubezpieczenie komunikacyjne to NNW, czyli ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków. Warto je mieć, jeśli swoim samochodem wozimy często obce osoby. Gdy tacy pasażerowie doznają trwałych następstw spowodowanego przez nas wypadku, to w przypadku roszczeń z ich strony musimy sami pokryć koszt odszkodowań oraz ewentualnych rent. Ubezpieczenie NNW chroni nas przed takimi wydatkami. Jest dość tanie, tym bardziej warto z niego korzystać. Często zdarza się przecież, że zabieramy kogoś obcego do naszego samochodu (sąsiada, kogoś z rodziny, dziecko znajomych). A licho nie śpi.

 

Źródło: http://moto.pl/Porady/1,115891,9513891,Ubezpieczenie_samochodu___Ubezpieczeniowe_obowiazki__.html

Ubezpieczenie samochodu | Ubezpieczeniowe obowiązki
5 (100%) 3 votes

Podziel się!

 

Jedna odpowiedź

  1. fleetcorp pisze:

    Nie mam własnego samochodu na stałe, ale często korzystam z wypożyczalni aut. Wówczas zawsze wykupuje pełne ubezpieczenie, bo nigdy nie wiadomo co spotka nas na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *