Rodzaje pasków klinowych i ich zastosowanie

Wszystko dla Motoryzacji

Rodzaje pasków klinowych i ich zastosowanie

Paski klinowe każdy z nas kojarzy z samochodami, jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze. Wykorzystywane są praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Chcesz dowiedzieć się, jakie rodzaje pasków klinowych są dostępne na rynku i poznać ich zastosowanie? Zapraszamy do lektury.

Paski klinowe – niezbędne w przemyśle

Najważniejsza funkcja, jaką mają pasy klinowe, to przenoszenie momentu obrotowego z koła pasowego, które zlokalizowane jest na wale jednostki zasilającej, na koła pasowe. Powstaje wtedy tarcie, dzięki któremu dochodzi do wsunięcia pasa na koło pasowe. W ten sposób minimalizuje się straty energii spowodowane uślizgiem koła.

Przekrój pasów klinowych ma kształt trapezu, a dzięki takiej budowie gotowy element jest rozciągliwy, a jednocześnie wytrzymały. Warto wiedzieć, że pasek klinowy składa się z warstwy nośnej (z poliamidowych lub stalowych linek), warstwy podatnej (z gumy lub kauczuku) oraz z warstwy tkaninowo-gumowej. Istnieją również dwie wersje pasków klinowych: uzębiona i klasyczna, które dzielą się na paski o klasycznych profilach, wysokoprofilowe, zespolone oraz wysokoprofilowe i szerokoprofilowe z ciętymi bokami.

Paski uzębione – czym się charakteryzują?

Paski uzębione przygotowane są do pracy przy dużym obciążeniu, a także z dużymi prędkościami obrotowymi. Wewnętrzne oraz zewnętrzne uzębienie zwiększa elastyczność pasków i zmniejsza tarcie. Dzięki temu zwiększa się odporność materiału, co pozwala na przenoszenie większych wartości. Duża wytrzymałość pasków uzębionych sprawia, że mają one szerokie zastosowanie w motoryzacji.

Poznaj zastosowanie pasków klasycznych

Paski klinowe klasyczne stosowane są głównie w przemyśle, rolnictwie oraz budownictwie. Składają się z trzech warstw, gdzie pierwsza odpowiada za przenoszenie siły rozciągającej i zrobiona jest z nylonowych albo stalowych linek. Druga z kolei jest warstwą trącą i ma za zadanie zmniejszanie poślizgu występującego na kole pasowym. Trzecia to warstwa kryjąca, która chroni pasek przed działaniem niekorzystnych czynników.

Fachowej wiedzy o paskach klinowych udzielił nam portal technologiczny http://prowadniki-przewodow.pl

Rodzaje pasków klinowych i ich zastosowanie
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *