Mocne i słabe strony siłowników pneumatycznych

Budowa pneumatycznych siłowników liniowych jest bardzo prosta. Konstrukcja składa się z tłoka ulokowanego wewnątrz pustego cylindra. Tego rodzaju budowa wpływa bezpośrednio na sposób działania tytułowych siłowników. Wspomniany tłok przemieszcza ciśnienie z zewnętrznej sprężarki, bądź ręcznej pompy. W ten sposób ciśnienie zaczyna wzrastać, zaś cylinder przemieszcza się wzdłuż osi tłoka kreując tym samym siłę liniową. W ostatnim etapie tłok powraca do pierwotnej pozycji.
Korzyści wynikające ze stosowania siłowników pneumatycznych
Paradoksalnie największe korzyści wynikające ze stosowania tytułowych urządzeń wynikają z ich prostej budowy oraz uproszczonego sposobu działania. Znaczna część siłowników pneumatycznych w wariancie aluminiowym cechuje się posiadaniem optymalnego – maksymalnego ciśnienia. Dzięki temu napęd pneumatyczny kreuje dokładny i regularny ruch zapewniając powtarzalność w bardzo wysokim zakresie.
Siłowniki pneumatyczne charakteryzują się ponadto ogromną odpornością na skrajnie wysokie oraz niskie temperatury. Dzięki temu można z nich korzystać nawet w ekstremalnych warunkach zachowując bezpieczeństwo oraz komfort. Konstrukcja napędzana sprężonym powietrzem pozwala także wykonywać prace na materiałach niebezpiecznych względem których korzystanie z konwencjonalnych narzędzi jest bardzo ryzykowne. Ponadto narzędzia pneumatyczne spełniają wymagania ochrony przeciwwybuchowej, bowiem na skutek braku silników nie powodują magnetycznych zakłóceń.
Ostatnie lata to dynamiczny rozwój technologiczny – także w świecie narzędzi pneumatycznych. Odnotowano wiele postępów związanych z miniaturyzacją, integracją materiałów z elektroniką oraz kontrolą stanu. W konsekwencji koszta związane z siłownikami pneumatycznymi są bardzo niskie w porównaniu do innego typu siłowników. Ważnym walorem tytułowych urządzeń jest również ich lekka waga, która walnie przyczynia się do zwiększenia komfortu prac, a co za tym idzie – ich wydajności oraz bezpieczeństwa.
Diabeł tkwi w szczegółach, czyli słów kilka o wadach
Wspomniana wydajność stanowi kość niezgody w opinii ekspertów. Ci są podzieleni, bowiem część z nich uważa, iż mechanizm siłowników pneumatycznych powoduje straty ciśnienia oraz sprężalności powietrza, a w efekcie zmniejsza to wydajność. Teza ta wynika z podstawowych prawd fizycznych. Innymi słowy – ograniczenia sprężarek i układu odprowadzania powietrza oznaczają, iż operacje przy ciśnieniach niższych będą odznaczać się niższymi siłami oraz prędkościami, a zatem sprężarka musi pracować cały czas pod ciśnieniem – nawet w momentach przestoju.
Wydajność siłowników pneumatycznych wzrasta w momencie, gdy są one dostosowane do konkretnych potrzeb. To, co w tym przypadku stanowi zaletę, może być również wadą, ponieważ jest to forma ograniczenia. Aby zwiększyć wydajność, a także efektywność prac należy wdrożyć w tego typu rozwiązaniach specjalistyczne zawory i regulatory – nie sposób nie domyślić się, iż generuje to znacznie większe koszta…
Pomimo dostępności powietrza wbrew pozorom nie jest ono czyste. Może być zanieczyszczone olejami oraz smarami – te zaś osiadając wewnątrz mechanizmu przyczyniają się do występowania usterek. Dlatego bardzo ważna jest w tym przypadku regularna kontrola oraz serwis – to kolejne koszta dodatkowe…
O wadach i zaletach siłowników pneumatycznych szczegółowo opisał serwis http://kola-pasowe.com.pl/