Jak często należy oddawać samochód do warsztatu?

Wszystko dla Motoryzacji

Jak często należy oddawać samochód do warsztatu?

Jak często należy oddawać samochód do warsztatu?

Większość właścicieli samochodów stara się dbać o ich kondycję, doskonale zdając sobie sprawę z tego, że zwlekanie z serwisem czy drobną naprawą, może pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje i spore koszty. Jak często powinniśmy zatem pojawiać się w serwisie? Czy nawet, jeśli auto wydaje się być zupełnie sprawne, musimy go odwiedzać? Jakie czynności powinien obejmować typowy przegląd?

Po przejechaniu określonej liczby kilometrów

Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że częstotliwość naszych wizyt w warsztacie nie powinna być uzależniona wyłącznie od czasu, który upłynął od poprzedniej wizyty, ale raczej od liczby kilometrów, które w tym czasie przejechaliśmy. Oczywiste jest, że samochód wykorzystywany w pracy przez przedstawiciela handlowego musi być serwisowany częściej, niż auto, którym starszy pan raz w tygodniu jeździ do kościoła. Za standardowy dystans, po przejechaniu którego obowiązkowo powinniśmy odwiedzić warsztat samochodowy Olsztyn, uznaje się 15 tys. km. Jeśli na liczniku pojawi się taka liczba, warto jak najszybciej umówić się do serwisu, nawet jeśli samochód jest w pełni sprawny.

Po upływie określonego czasu

Jeśli nasz samochód nie jest używany zbyt często i w ciągu roku nie przejeżdżamy więcej niż wspomniane 15 tys. km., mimo wszystko powinniśmy w tym czasie przynajmniej raz pojawić się w serwisie. Przyjmuje się, że po upływie 12 miesięcy olej silnikowy zaczyna tracić swoje właściwości, po tym okresie należałoby go więc wymienić. Oprócz wymiany oleju powinniśmy pamiętać o regularnej wymianie płynu hamulcowego. Zazwyczaj wymienia się go po przejechaniu 60 tys. km. lub co dwa lata. Ponadto co 2-4 lata, zależnie od zaleceń producenta powinno się wymieniać również płyn chłodniczy i olej w skrzyni biegów.

Jakie czynności powinien obejmować typowy serwis?

Poza wymianą podstawowych płynów eksploatacyjnych przynajmniej raz w roku należy wykonywać kompleksowy przegląd klimatyzacji. Zwykle obejmuje on wymianę filtrów i wymianę lub uzupełnienie czynnika chłodzącego. Warto zdecydować się również na odgrzybianie, ponieważ zagrzybiona klimatyzacja bardzo źle wpływa na komfort podróży i zdrowie pasażerów.

Oprócz tego, dla własnego spokoju, nawet jeśli samochód wydaje się być całkowicie sprawny, przy okazji każdej wizyty w warsztacie warto poddać go pełnej diagnostyce komputerowej. Na podstawie uzyskanego w ten sposób raportu błędów można szybko ustalić, czy auto ma jakąś usterkę, a doświadczony mechanik z pewnością będzie wiedział, jak ją naprawić.

Jak często należy oddawać samochód do warsztatu?
5 (100%) 1 vote

Podziel się!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *